Najnovije
Staro 09.10.2011, 14:59
diesel diesel je odsutan
Junior Member

Datum pristupanja: 05.01.2011
Početno Udarac u nos

Zadobila sam jak udarac laktom u nos - decko je lijegao u krevet i znači svojom teinom se prizemnio na moj nos. Prilikom udarca sam cula lagano pucketanje hrskavice? Dan nakon udarca jos osjećam tupu bol, a osobno mislim da je dolo do skretanja/udubljenja nosa. Moe li se objektivno vidjeti je li dolo do udubljenja ili otećenja kosti ili hrskavice od takve ozljede odnosno promjene oblika/izgleda. Nakon koliko dana nije kasno za eventualnu intervenciju ili je stanje ireverzibilno? Trenutno sam izvan mjesta prebivalita neko due vrijeme, ne znam kome se obratiti ili ići za Zagreb. Imam 30 godina. Hvala!
Staro 10.10.2011, 08:34
PeroizSiska avatar
PeroizSiska PeroizSiska je odsutan
Senior Member

Datum pristupanja: 13.04.2011
Početno

Osobno sam dva puta lomio nos. U biti, slomili su mi ga drugi!

Oba puta su udarci bili izuzetno jaki, oba puta sam imao obilno krvarenje i hematome ispod očiju, a bol je bila neizdrživa.
Dakle, velika je vjerojatnost da ti po svemu što opisuješ nos nije slomljen, ali je jedino RTG pretraga mjerodavna za izvoditi takve zaključke.

Nosne kosti i njihova struktura su dosta specifične pa se puno puta prijelom poslije udaraca i ne prepoznaju. Koliko se sjećam, fraktura nosa može biti i lakša i teža tjelesna povreda s obzirom na pomak piramide. Ukoliko te netko udari, slomi ti nos, a nije došlo do pomaka piramide onda je to laka tjelesna ozljeda. Ja sam imao obje varijante. Drugi sam se puta potrudio namjestiti tako da mi se pomakne i piramida kako bi dobio veću odštetu...

Ništa ne brini, po načinu nastanka tvoje ozljede i simptomima koje opisuješ nije ti se dogodilo ništa ozbiljno. Moj ti je savjet da se javiš svojoj liječnici koja će te uputiti na pregled ORL specijalisti i na RTG snimanje nosa.

Današnja je medicina toliko napredovala (pogotovo ORL, plastična kirurgija glave i vrata, maksilofacijalna kirurgija...) da neće "biti kasno" ni kad se vratiš. Naravno, ukoliko bude potrebna kakva korekcija.

Posljednje uređivanje od PeroizSiska : 10.10.2011 at 08:30
Staro 10.10.2011, 09:40
diesel diesel je odsutan
Junior Member

Početno

Pero, vai odgovori su uvijek stručni, ali i umirujući. Svaka čast. S obzirom da imate osobnog iskustva (huh!) kakvo je vae miljenje je li se opisanim udarcem mogla ozlijediti hrskavica na način da se vidi promjena na nosu. Brine me taj zvuk koji sam čula prilikom udarca, pucketanje hrskavice. Trenutno nisam u mjestu prebivalita due vrijeme i ne mogu do doktorice, a bojim se da bi me ovi na hitnoj poslali doma uz podsmjeh. Naalost ne znam niti privatnog ORL-ca u Istri, moda netko od čitatelja ima za preporučiti? Hvala jo jednom.
Staro 10.10.2011, 14:37
PeroizSiska avatar
Senior Member

Početno

Naalost, ako je zaista ostala vidljiva deformacija na nosu, morat ćete to prije na ORL pregled.

P.S. Odogovorio sam na privatnu poruku.
Staro 10.10.2011, 20:20
admin avatar
admin admin je odsutan
Administrator

Datum pristupanja: 29.04.2009
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od diesel Vidi poruku
Naalost ne znam niti privatnog ORL-ca u Istri, moda netko od čitatelja ima za preporučiti? Hvala jo jednom.
Potovana, predlaem da pogledate ovdje; http://www.centar-zdravlja.net/adres...laringologija/

Ima nekoliko privatnih poliklinika u Istri
Staro 11.10.2011, 09:33
diesel diesel je odsutan
Junior Member

Početno

Hvala na odgovorima!
Staro 11.10.2011, 15:09
diesel diesel je odsutan
Junior Member

Početno

Bila sam kod ORL dok no naravno jedva sam dobila odgovor da nije nita slomljeno i to je to. Na slici se ne vidi hrskavica pa nisam dobila nikakv info je li dolo do tećenja iste? Kao, to vam je savitljivo? A čula sam krckanje.. Pitanje, je li moguće da se nosna kost savine i bez loma? Isprike, ako sam dosadna, to reći kad pitate pitanje, a doktor kaze.. aha kao da sam rekla izjavnu rečenicu.
Staro 12.10.2011, 08:11
PeroizSiska avatar
Senior Member

Početno

Na RTG snimci se zaista mogu vidjeti samo promjene na kotanim strukturama, na hrskavicama u pravilu ne.

Otorinac je taj koji će svojim pregledom vidjeti kompletno stanje svih struktura.

Pričekajte malo budući da poslije svakog udarca dolazi do oteklina tkiva pa laici ponekad zbog otekline misle da je neto "deformirano". Kad splasne oteklina i kad se povuče eventualni podljev vidjet ćete da li je uistinu dolo do kakvih bitnijih promjena u strukturi i konfiguraciji nosa.
Svi smo osjetljivi na svoj izgled pa smo skloni nepotrebnoj panici.

Dakle, malo strpljenja! Bitno je da nema prijeloma, a dalje će se sve rjeavati lako. Ako uopće i budu potrebni daljnji postupci.
Staro 07.11.2011, 09:16
Karolina28 Karolina28 je odsutan
Senior Member

Datum pristupanja: 26.11.2010
Početno

Poštovana,

na rtg snimkama se mogu vidjeti isključivo štećenja kosti, ali hrskavice ne.
S obzirom da Vam orl na pregledu nije ustanovio nikakvo oštećenje, savjetujem eventualno kontrolni pregled kad se povuče oteklina tkiva.
Za eventualne korekcije nikad nije kasno!

S poštovanjem,

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne moe otvoriti novu temu
Ne moe ostaviti odgovor
Ne moe stavljati dodatke
Ne moe uređivati svoje postove

BB code je uključeno
Smajlići su uključeno
[IMG] kod je uključeno
HTML kod je Isključeno

Idi na forum

Sva vremena su GMT +1. Vrijeme je 17:07.